درباره مجارستان

مجارستان کشوری در اروپای مرکزی است و پایتخت آن شهرزیبای بوداپست می باشد. این کشور حدود ۱۰ میلیون جمعیت دارد و زبان رسمی آن مجاری می باشد. وسعت این کشور ۹۳.۰۳۰ کیلومتر مربع و واحد پول آن فورینت است.

مجارستان یکی از کشورهای توریستی در دنیا محسوب میشود که در آن میتوانید ترکیب مدرنیته و سنتی را تجربه کنید، همچنین یکی از اصیل ترین معماری های دنیا را مشاهده کنید. به همین دلیل صنعت توریسم در این کشور بسیار قوی می باشد.

این کشور جمعیت صلح دوستی دارد و نرخ جرم و جنایت در آن پایین است. جو سیاسی حاکم برآن پایدار است و اقتصاد آن همواره رو به رشد می باشد.

آب و هوای این کشور ترکیبی از تابستان های گرم و خشک و زمستان های نسبتا سرد است. ژانویه سردترین ماه این کشور است که معمولا دما صفر یا زیر صفر است. آب و هوای این کشور در شهرهای بزرگ مثل بوداپست بسیار پاک و مطلوب است. 

مجارستان از ۱۹ شهرستان تشکیل شده است به جز بوداپست که مستقل است و متعلق به شهرستانی نیست. از مهمترین شهرهای مجارستان میتوان موارد زیر را نام برد:

  • دبرسن
  • سگد
  • پچ
  • گیور

مردم مجارستان بسیار مهربان و مهمان نوازند و فرهنگ و سنت آنها یکی از معروف ترین و اصیل ترین فرهنگ های اروپا به شمار میرود. آنها بسیار به هنر علاقه مندند و همواره از موسیقی، شعر، ادبیات، شطرنج، علم و ریاضیات  استقبال میکنند. 

ورزش نیز جز علاقه مندی های مردم این کشور است و در واترپلو، کشتی، قایق رانی و هندبال شناخته شده هستند.

همچنین براساس تحقیقات جدید MTI ، مجارستان رتبه ششم امن ترین کشور دنیا را برای رانندگی دریافت کرده است.

هزینه های زندگی در مجارستان

اقتصاد کشور مجارستان در سال‌های اخیر رشد بسیار زیادی کرده است و باز به وجود آمدن فرصت های تجاری بسیار زیادی در این کشور شده است در عین حال نسبت به بقیه کشورهای اروپایی هزینه های زندگی در مجارستان پایین تر است که این موضوع کشور مجارستان را به مقصدی محبوب برای زندگی سفر و مهاجر تبدیل میکند.

به طور میانگین همه هزینه های زندگی در مجارستان به ازای هر فرد مجرد چیزی در حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ یورو خواهد بود. همچنین حقوق پایه مجارستان پس از کسر شدن مالیاتها حدود ۷۲۵ یورو می باشد.

هزینه های غذا و خوراکی در مجارستان

غذا در رستوران ارزان‌ قیمت ۵.۶۲ یورو

غذا برای دو نفر در یک رستوران عادی ۲۶ یورو

غذا برای یک نفر در مک دونالد حدود ۵ یورو

کاپوچینو معمولی ۱.۲۷ یورو

یک کیلو گرم پنیر ۵.۲۳ یورو

یک کیلوگرم مرغ ۳.۵ یورو

یک کیلوگرم گوشت قرمز ۷.۲۶ یورو

یک کیلوگرم سیب ۰.۹۸

تخم مرغ ۱۲ عددی ۱.۵ یورو

گوجه یک کیلو گرم ۱.۶۱ یورو

هزینه های حمل و نقل مجارستان

بلیط یک طرفه حمل و نقل عمومی ۱ یورو

کرایه ماهیانه حمل و نقل عمومی ۲۷.۲۵ یورو

تاکسی برای یک کیلومتر ۲ یورو

یک لیتر بنزین ۱.۱۹ یورو

هزینه خدمات در مجارستان

هزینه‌های مصرفی مانند آب برق گاز و غیره به ازای هر ماه چیزی حدود ۹۰ یورو

تعرفه مکالمه تلفن همراه برای یک دقیقه ۰.۰۸ یورو

اینترنت با سرعت ۶۰ مگابایت بر ثانیه به ازای هر ماه ۱۲.۴۴ یورو

حمل و نقل عمومی مجارستان

حمل و نقل عمومی مجارستان را می‌توان یکی از بهترین حمل و نقل های دنیا دانست. این موضوع مخصوصاً درباره شهرهای بزرگ این کشور مثل بوداپست کاملا صدق می کند. شبکه حمل و نقل عمومی کشور از بخشهای مختلفی مثل مترو، اتوبوس، تراموا، سیستم دوچرخه اشتراکی و … تشکیل شده است.

یکی دیگر از مزیت های بسیار خوب حمل و نقل عمومی این کشور یکپارچگی آن است یعنی شما با استفاده از این قابلیت میتوانید از تمامی وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. 

تقریباً در اکثر ایستگاه‌ها دستگاه‌های خودکار فروش بلیت وجود دارد که بنفش رنگ هستند و از زبان های مختلفی مثل انگلیسی، اسپانیایی، فرانسوی، آلمانی و … پشتیبانی می کنند.

در ادامه با انواع وسایل حمل و نقل عمومی مجارستان آشنا خواهید شد

مترو

مترو یکی از حمل و نقل های رایج در کشور مجارستان محسوب می شود جالب است بدانید که مترو پایتخت این کشور یعنی شهر بودا پست، دومین مترو قدیمی کل اروپاست که در سال ۱۸۹۶ میلادی افتتاح شد.

مترو در کشور مجارستان پوشش و بسیار خوبی دارد به طوری که در شهری مثل بوداپست شامل ۴ عدد میباشد و ساعت ۴:۳۰ صبح تا ۲۳:۱۰ شب فعال است و به فواصل ۲ تا ۵ دقیقه یک مترو از ایستگاه های مختلف عبور می کند.

تراموا

شهرهایی مثل بوداپست در مجارستان سیستم تراموا بسیار گسترده‌ای دارند و به طور متوسط به فاصله هر ۲ تا ۵ دقیقه یک تراموا و از ایستگاه عبور می کند.

سفر با تراموا سرعت مترو را ندارد اما عموماً برای گردشگران بسیار جذابتر است چون فرصت تماشای دیدنیهای شهر را هم به آنها می‌دهد.

همچنین بعضی از خطوط ترموا به صورت ۲۴ ساعته خدمات رسانی مینماید.

اتوبوس

سیستم حمل و نقل اتوبوس نیز در مجارستان بسیار گسترده است و دو نوع اتوبوس های عادی و برقی را شامل می شود. 

در بوداپست بیش از ۲۰۰ خط اتوبوس وجود دارد که نقاط مختلف شهر را پوشش می‌دهد و بسیاری از شهروندان برای تردد از آنها استفاده می‌کنند.

همچنین نوع دیگری از اتوبوس‌ها در مجارستان وجود دارد که اتوبوس شبانه نامیده می‌شود و ساعت فعالیت آنها از نیمه شب تا ۴ صبح میباشد. 

ایستگاه های این اتوبوس ها با نماد یک تابلو سیاه منحصر به فرد شده است.

تاکسی

 تاکسی های مجارستان نسبت به بسیاری از شهرهای دیگر اروپایی ارزان تر هستند و استفاده از آنها مخصوصا در شب که حمل و نقل عمومی فعالیت کمتری دارد می تواند بسیار کاربردی باشد.

دوچرخه های اشتراکی

در بیشتر ایستگاه های مهم سیستم حمل و نقل عمومی مجارستان ایستگاه دوچرخه های اشتراکی نیز وجود دارد که افراد می‌توانند از آنها برای رسیدن به مقصد خود استفاده کنند.

قایق های رودخانه ای

قایق های رودخانه‌ای بوداپست یکی از پرطرفدار ترین شیوه حمل و نقل عمومی مخصوصاً برای گردشگران محسوب می‌شود. این قایق‌ها ۴ مسیر دارند که از اکثر جاذبه های گردشگری شهر می‌گذرند. 

در فصول گرم سال تعداد آنها بیشتر است و سه فضای بسته، سرپوشیده و عرشه ای دارند که افراد می‌توانند بر روی آن از مناظر اطراف رودخانه دیدن کنند.

بیمه های درمانی

سیستم درمانی مجارستان یکی از بهترین سیستم های درمان در اروپا می باشد کیفیت بسیار خوبی را در خدمات مختلف بهداشتی ارائه می کند.

سیستم مراقبت های بهداشتی این کشور شامل بخش های زیر می باشد:

  • مراقبت های بیمارستانی
  • تجهیزات پزشکی
  • درمان های پزشکی
  • درمان در خانه
  • آزمایش و تشخیص ها
  • دندانپزشکی

در بخش دولتی بیمه مجارستان هر فردی که تحت پوشش و مراقبت‌های بهداشتی قرار گیرد این حق را دارد که از تمام مراقبت هایی که وضعیت سلامتی او به آنها نیاز دارد بهره مند شود.

در صورتی که شما تحت بیمه دولتی مجارستان باشید تمامی مراقبتهای کلی پزشکی رایگان است فقط در صورتی که درمان توسط پزشک تجویز نشده باشد یا از طریق سیستم های بیمارستان ارائه نشود و یا پزشک انتخاب شده برای درمان جزو پزشکان معین شده توسط سیستم بهداشت و درمان کشور نباشند هزینه های ایجاد شده توسط بیمار انجام میشود. داروهای تجویز شده در بیمارستان تحت نظر بیمه رایگان است. 

موسسه ملی مدیریت صندوق بیمه سلامت مجارستان زمانی که داروی تجویز شده در لیست معین شده بیمه باشد بخش یا تمام هزینه‌ها را پوشش می‌دهد.

هزینه های درمان دندان تا ۱۸ سالگی در مجارستان رایگان است و همچنین برای دانشجویان سالمندان زنان باردار خدمات کامل دندانپزشکی به صورت رایگان عرضه می شود پس از ۱۸ سالگی خدمات اورژانسی شامل  بیمه شده و توسط صندوق بیمه سلامت پرداخت می‌شود. 

در نظام سلامت مجارستان همه افراد باید این پزشک خانواده را برای خود تعیین کنند و مجاز به تغییر آن یک بار در سال هستند. همچنین شرکت‌های خصوصی زیادی هستند که شرایط مختلفی را برای پوشش هزینه های مختلف درمانی ارائه می دهند که هر فرد با توجه به هدف و بودجه خود می تواند از آنها استفاده کند.

پاسپورت مجارستان

پاسپورت مجارستان در رنکینگ جهانی رتبه چهارم را در بین کشورهای جهان دارد با این پاسپورت  شما میتوانید به هر یک از کشورهای اتحادیه اروپا مثل هلند سوئیس آلمان ایتالیا و… آزادانه جابجایی و سفر داشته باشید.

به طور کلی با پاسپورت این کشور می‌تواند به ۹۵ کشور بدون ویزا و ۳۷ کشور با ویزای فرودگاهی بروید. روش های مختلفی برای اخذ تابعیت و اقامت دائم مجارستان که در نهایت منجر به دریافت پاسپورت دار می‌شود وجود دارد مثل کار سرمایه‌گذاری تحصیل و …

هر کدام از این روش ها و شرایط و مسیرهای متفاوتی با یکدیگر دارند که شما باید بر اساس هدف و شرایط خود بهترین روش مناسب خودتان را انتخاب کنید و بر اساس آن برای دریافت پاسپورت اقدام کنید