چرا تحصیل در مجارستان

هرساله افراد زیادی از سراسر دنیا برای تحصیل راهی کشور مجارستان میشوند. دانشگاه های این کشور جزو معتبر ترین دانشگاه های اروپا و سطح دنیا محسوب میشوند که قدمت چندین ساله دارند

.اولین دلیلی که باعث میشود تا افراد زیادی خواهان تحصیل در این کشور باشند سبک تدریس و فراوانی دوره های علمی مختلف برای همه رشته ها است

همچنین امکانات پیشرفته آزمایشگاه ها و دانشکده های مختلف از دلایل دیگر جذب دانشجویان خارجی به این کشور است. میزان شهریه ها در کشور مجارستان بسیار مناسب است به طوریکه با وجود ارائه امکانات آموزشی یکسان میزان شهریه تقریبا نصف کشورهای دیگر اروپا میباشد.

کشور مجارستان تمامی دانشگاه های خود را به امکانات ویژه تجهیز کرده است تا بتواند از سراسر دنیا دانشجو جذب کند، تمامی دانشجویان در مجارستان میتوانند به صورت رایگان و یا تخفیف دانشجویی از امکانات رفاهی مختلفی مثل باشگاه های ورزشی، استخرهای شنا، کتابخانه های غنی از منابع و مراکز فرهنگی دانشکده ها استفاده کنند.

سبک بسیار خوب و حرفه ای مدیریت و آموزش در این کشور باعث شده است که مدارک تحصیلی مجارستان در همه مقاطع و رشته ها مورد تایید تمام کشورهای دنیا از جمله ایران باشد.

پیش دبیرستان

دوره پیش دبیرستان مناسب آن دسته از دانش آموزانی است که دوران تحصیلی راهنمایی ( کلاس هشتم ) خود را  گذرانده اند و برای تحصیل در دبیرستان (از کلاس نهم ) میخواهند آماده شوند. شما میتوانید با شرکت در دوره یکساله پیش دبیرستان کشور مجارستان که به زبان انگلیسی برگزار میشود با دروس پایه و روش عمومی تدریس در دبیرستان آشنا شوید و آمادگی لازم را برای شروع دبیرستان خود داشته باشید

دبیرستان

تحصیل در مدارس دو زبانه

یکی از حالت های موجود گذراندن دوران تحصیلی در مجارستان، تحصیل در دبیرستان های بین المللی ای است که به صورت خودکار تدریس را به دو زبان انجام میدهند. به عنوان مثال انگلیسی و مجاری. در انتهای این دوره ها شما دیپلم مجارستان را دریافت خواهید کرد که با استفاده از آن میتوانید برای پذیرش در دانشگاه مدنظر خود اقدام کنید. تحصیل در این مدارس باعث میشود تا زبان دومی که انتخاب شده است نیز در کنار زبان اول شما تقویت شود و در نهایت برای موفقیت بیشتر شما در تحصیلات دانشگاهی یا موفقیت در فضای کار میتواند بسیار کمک کننده باشد. مدرک این مدارس از اعتبار بالایی برخوردار است که این اطمینان را به شما میدهد در نهایت پذیرش راحت تری از دانشگاه داشته باشید. 

A LEVEL تحصیل در دبیرستان

یکی از مقاطع شناخته شده در سیستم بین المللی ارائه شده توسط دانشگاه کمبریج است. دانش آموزانی که دوران متوسطه خود را به اتمام رسانده اند میتوانند در این دوره شرکت کنند تا بتوانند مدرک نهایی را برای ادامه دادن تحصیل در دانشگاه دریافت کنند. دروسی که در این دوره به شما ارائه میشود منطبق با رشته مورد درخواست شما در دانشگاه است. مدرک A level به عنوان دیپلم پیشرفته دبیرستان های بریتانیا در تمام دنیا معتبر و موردتایید است. شما در این دوره با تمامی مهارتهای لازم برای ازمون نهایی آشنا میشوید و پس از کسب نمره لازم مدرک A level را دریافت میکنید. در برخی موارد بعضی از دانشگاه های مجارستان به دانش آموزان دارای این مدرک بدون آزمون ورودی پذیرش خواهند داد. 

پیش دانشگاهی

اگر جزو دسته ای هستید که دبیرستان خود را گذرانده اید میتوانید برای تحصیل در مقطع پیش دانشگاهی کشور مجارستان اقدام کنید. گذراندن یک سال تحصیلی در این مقطع به شما کمک میکند تا برای موفقیت در دانشگاه بهتر عمل کنید. در این سال مباحث موردنیاز پایه برای آغاز تحصیل در دانشگاه به شما تدریس میشود. 

دانشگاه

رشته هاى پزشکی

 مجارستان به دلیل داشتن کیفیت بالای آموزش، مدرک معتبر بین المللی، شهریه و هزینه های منطقی، امکان کار به هنگام تحصیل و… کشور پرطرفداری برای تحصیل رشته پزشکی محسوب میشود. برنامه تحصیل پزشکی مجارستان یک برنامه 6 ساله است که دانشجویان بین المللی میتوانند به زبان انگلیسی آنرا بگذرانند. برای ورود به دانشگاه های پزشکی باید در ابتدا در آزمون پزشکی شرکت کنید. دروس موردنیاز در این آزمون شامل شیمی، انگلیسی تخصصی و عمومی به همراه زیست میباشد و مدت زمان این آزمون تستی 2 ساعت و نیم است. 

 

رشته هاى فنى و مهندسى

درسالهای اخیر به دلیل کیفیت بالای آموزش، دریافت اقامت اروپا، مسافرت آزادانه به ناحیه شینگن، اخذ بورسیه تحصیلی و… تحصیل در رشته های فنی مجارستان مورد استقبال تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی خواهان تحصیل در اروپا قرار گرفته است. 

رشته های فنی و مهندسی در مجارستان از اهمیت بالایی برخوردارند و فضاهای کاری بسیار زیادی برای فارغ التحصیلان این رشته ها وجود دارد همچنین دانشگاه های مجارستان یکی از مشهورترین دانشگاه ها در زمینه علوم مهندسی هستند که از اعتبار بین المللی برخوردارند، این دانشگاه ها مشارکت بسیاری با شرکای صنعتی و شرکت هایی مانند: ELI-ALPS مرکز تحقیقات لیزر که یکی از بزرگترین سرمایه گذاری های علمی در اروپا تلقی می شود داشته اند که این موضوع میتواند برای دانشجویان این رشته ها بسیار کمک کننده و مفید باشد.

به طور کلی طول دوره رشته های مهندسی ۴ سال میباشد و امکان تحصیل به زبان انگلیسی برای تمامی رشته های وجود دارد.

رشته های هنر

مجارستان مکانی است که دانشجویان در آن هرگز احساس خستگی نخواهند کرد. در تمام طول سال شما میتوانید از جشنواره های مشهور و بین المللی این کشور، معماری زیبا، تاریخچه غنی و… لذت برده و یک زندگی فعال، رقابتی و بی نظیر را تجربه کنید. 

تحصیل در رشته های هنری در این کشور به دلیل شیوه آموزشی خوب و امکانات مناسب طرفداران بسیار زیادی دارد. در ادامه عناوین رشته های مختلف هنری ارائه شده در مجارستان که میتوانید در آنها تحصیل کنید آورده شده اند : 

بازیگری، کارگردانی، دراماتورژی، تئاتر کاربردی، مطالعات حرکت تصویر، طراحی تولید، مستند فیلمسازی و آهنگسازی برای تئاتر و فیلم، نقاشی و عکاسی و مدرن مانند تصویر سازی و هنرهای دیجیتال 

تحصیل زبان در مجارستان

اگر جزو افرادی هستید که قصد تحصیل و یا کار در کشورهای اروپایی را دارید و مدرک زبان کشور موردنظر خود را ندارید یکی از بهترین پیشنهاد ها برای شما خواندن زبان در کالج های زبان مجارستان است. شما میتوانید از این روش به عنوان یکی از بهترین روش ها برای مهاجرت به اروپا استفاده کنید چون میتوانید پس از اتمام دوره زبان خود برای تحصیل یا کار در کشور مدنظر خود اقدام کنید.

آزمون های ورودی

برای ورود به رشته های مختلف دانشگاهی در مجارستان مثل پزشکی، مهندسی و… آزمون های ورودی ای برگزار میشود که در صورت موفقیت در این آزمون ها میتوانید تحصیل خود را در رشته موردنظر خود آغاز کنید.

برای مقاطع بالا مثل کارشناسی ارشد و دکترا علاوه بر آزمون ممکن است مصاحبه ای نیز تعیین شود که امتیاز کسب شده شما در آن نیز موثر می باشد. 

سوالات این آزمون ها از بخش های مختلفی تشکیل شده اند اما به صورت کلی شامل یک بخش برای آزمودن سطح مهارت شما در زبانی است که میخواهید آن رشته را بخوانید، مثل انگلیسی و بقیه موارد با توجه به رشته موردنظر شما تغییر میکند و سوالات پایه ای از اطلاعاتی که باید برای موفقیت در آن رشته داشته باشید خواهد بود.

کار در زمان تحصیل

کار دانشجویی در کشور مجارستان جزو مواردی است که افراد زیادی خواهان آن هستند تا بتوانند علاوه بر تحصیل بخشی از هزینه های زندگی خود را تامین کنند. البته این نکته را در نظر داشته باشید که برای کار در مجارستان بهتر است به زبان رسمی این کشور مسلط باشید تا شانس بالاتری برای پذیرفته شدن داشته باشید. میزان ساعت مجاز کار دانشجویی در این کشور 20 ساعت در هفته است و این نوع کار جزو سابقه کاری شما محاسبه میشود. به این صورت که اگر شما 2 سال سابقه کار پاره وقت در دوران تحصیل داشته باشید معادل یک سال کار تمام وقت خواهد بود. از جمله انواع کار دانشجویی در مجارستان میتوان به موارد زیر اشاره کرد: کار در کتابخانه ,دانشگاه ها, کافه ها, سالن های ورزشی, آزمایشگاه های دانشگاه, فروشگاه های مختلف و کار در رستوران ها

 با توجه به پایین بودن هزینه های زندگی در مجارستان حتی با کار دانشجویی پاره وقت میتوانید بخش زیادی از هزینه های خود را تامین کنید و در نهایت پس از اتمام دوران تحصیل خود شانس بالاتری برای دریافت ویزای کار داشته باشید. 

سوالات متداول

 ۱. آیا میتوان برای مقطع پایین تر از کلاس نهم پذیرش گرفت و دریافت ویزا کرد ؟
– پذیرش بلی اما ویزا خیر، در حال حاضر امکان ویزا گرفتن برای متقاضیان تحصیل در مقاطع پایین تر از کلاس نهم امکان پذیر نمی باشد

 ۲. پروسه درخواست و دریافت ویزا چقدر زمان میبرد؟ 
– در اکثر موارد از زمان پرداخت و صدور پذیرش از کالج و یا دانشگاه حداکثر ۳ماه زمان خواهد برد.

۳. آیا انتخاب ملک مسکونی و عقد قرارداد از پیش از حضور متقاضی در مجارستان امکان پذیر است؟
– بله امکان پذیر است اما پیشنهاد نمی شود ، با توجه به اینکه پس از عقد قرارداد چنانچه قرارداد بخواهد باطل گردد مبلغ بیعانه یا رزروغیر قابل استرداد است پیشنهاد ما این است که دانشجو  پس از حضور در مجارستان از موارد موجود بازدید نمایید و از نزدیک انتخاب نماید.

۴. آیا میتوان همخوانه شد و یا همخوانه پیدا کرد ؟
– بله امکان پذیر است اما حداقل در سال اول پیشنهاد نمی‌شود تا دانشجو به شناخت از کشور، دوستان و همخوانه که احتمالاً میخواهد پیدا کند برسد.

۵.  آیا دانشجوی امکان خرید ملک و دریافت وام دارد ؟
– امکان خرید ملک بله اما دریافت وام خیر

۶. آیا دانشجوی امکان کار کردن به صورت قانونی دارد ؟
– بله اما بستگی به کارت دانشجویی و نوع اقامت دارد

۷. رشته های فنی و مهندسی در مجارستان به زبان انگلیسی وجود دارد ؟
– بله

 ۸. آیا امکان داشتن همراه برای دانشجو وجود دارد؟
– برای سنین زیر ۱۸ سال این امکان وجود دارد اما صدور ویزا به عهده سفارت می‌باشد و ممکن است مورد موافقت سفارت قرار نگیرد 

۹. آیا دانشجو میتواند به کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفر کند ؟
– بله،  پس از ورود مجارستان و دریافت کارت اقامت دانشجویی